Monitoring czy firma ochroniarska?
Czy zawsze fizyczna ochrona w systemie 24h to dobre rozwiązanie dla każdej wspólnoty?
Poczucie bezpieczeństwa w mieszkaniu i na osiedlu to jedna z ważniejszych zagadnień i problemów każdej wspólnoty. Obecnie na rynku funkcjonuję kilka rozwiązań z jakich można skorzystać, ale zawsze warto poznać najpierw oczekiwania mieszkańców i przedstawić wszystkie alternatywy.
Ochrona fizyczna
Oznacza fizyczną obecność pracownika ochrony na terenie osiedla. Tutaj w zależności od wielkości wspólnoty i terenu osiedla możemy wyróżnić kilka zakresów współpracy. Przy dużych wspólnotach pracownicy ochrony (czasami nawet dwóch jednocześnie) są dostępni przez 24 h. Wymaga to oczywiście wydzielonego specjalnie dla nich miejsca z zapleczem socjalnym. Zazwyczaj pracownicy mają obowiązek stałego monitorowania terenu osiedla a także okresowych obchodów całości terenu. W średnich i mniejszych wspólnotach liczba pracowników jest ograniczona np do 1 osoby jak również skrócony jest czas pracy np. tylko w godzinach nocnych. Mieszkańcy mają na pewno większe poczucie bezpieczeństwa a sama obecność ochrony na terenie osiedla działa prewencyjnie na potencjalnego rabusia
Monitoring
To specjalistyczny sprzęt techniczny służący do całodobowej rejestracji zdarzeń na terenie osiedla. W ramach zestawu wspólnota otrzymuję także możliwość zapisu wszystkich nagrań nawet do 60 dni wstecz. Kamery są zlokalizowane we wszystkich miejscach gdzie potencjalnie może dojść do naruszenia bezpieczeństwa. Są wyposażone w czujniki ruchu a także moduł umożliwiający skuteczne nagrywanie również w nocy. Mogą być także połączone np. z ośrodkiem prewencyjnym firmy ochroniarskiej, która w uzasadnionych przypadkach może wysłać patrol interwencyjny. Monitoring to narzędzie, które może odstraszać potencjalnego złodzieja natomiast w przypadku np. kradzieży może służyć jako materiał dowodowy dla odpowiednich służb.
Ile to kosztuję?
Tuta dochodzimy do bardzo ważnej kwestii związanej z potencjalnym wyborem. Średnia stawka za roboczogodzinę pracy pracownika formy ochroniarskiej to od 15,60 PLN netto. Łatwo obliczyć zatem, że 2 pracowników ochrony w systemie pracy 24 h przez 30 dni kosztuję ponad 22 tyś PLN netto. Do tego trzeba doliczyć dodatkowo koszt przygotowanie miejsca pracy. Średni koszt roczny to ok 300 tyś PLN. Duże Wspólnoty mogą sobie pozwolić na taki rodzaj ochrony ze względu na rozłożenie kosztów na większą ilość m² powierzchni użytkowej. Jednostkowy koszt dla mieszkańca nie będzie tak bardzo odczuwalny.
Monitoring to jednorazowy koszt zakupu i montażu instalacji (w zależności od ilości i jakości kamer i sprzętu) w granicach ok 30 tyś netto. Konserwacja i serwis to dodatkowo kilkaset złotych rocznie. Monitoring jest bardzo często jedyną alternatywą dla małych Wspólnot, które nie mogą sobie pozwolić na tak duże wydatki związana z ochroną fizyczną.
Ochrona fizyczna sprawdza się w sytuacji wzmożonego ruchy na terenie osiedla, dużych wspólnotach i tam gdzie duża część mieszkań jest przeznaczona na wynajem okazjonalny. Mniejsze wspólnoty mogą skorzystać z opcji monitoringu, który również będzie skuteczną metodą na zwiększenie bezpieczeństwa.
AG
Latest Posts
Czym jest wspólnota mieszkaniowa i o czym może decydować?
Wspólnota mieszkaniowa to taki szczególny podmiot prawny, który powstał obok społeczności spółdzielni mieszkaniowych wraz z prawem do stanowienia odrębnej...
Sprawdź jak uniknąć opłat podnoszących rachunki za prąd
Mimo zamrożonych cen energii elektrycznej, rachunki Polaków za prąd i tak wzrosły. To przede wszystkim zasługa wyższego podatku VAT, ale też niektórych...