Nieruchomość jako bezpieczna inwestycja
Inwestowanie w nieruchomości od zawsze było uważane jako bezpieczna i opłacalna forma lokowania kapitału.
W Polsce tzw. boom mieszkaniowy odbył się na przełomie 2004 i 05 roku kiedy odnotowano szybki wzrost cen nieruchomości. Jednym z motorów napędowych był niewątpliwie rozwój oferty kredytów hipotecznych, które zarówno ceną jak i dostępnością kusiły przyszłych właścicieli. Od kilku lat ceny osiągnęły w miarę stabilny poziom co oznacza, że inwestycja polegająca na tańszym kupnie i droższej sprzedaży nie jest już tak atrakcyjna. Alternatywą dla posiadaczy nieruchomości wydaję się w dalszym ciągu wynajem. Ale czy to w dalszym ciągu opłacalny biznes? Sprawdźmy ile można zrobić wynajmując mieszkanie lub dom.
Wynajem długoterminowy czy okazjonalny?
Jeżeli jesteśmy szczęśliwym posiadaczem nieruchomości musimy podjąć decyzje czy chcemy wynająć ją komuś na dłużej czy może jednak wynajmować na doby w wynajmie tzw. okazjonalnym. W teorii druga opcja powinna być bardziej rentowna ze względu na wyższe jednostkowe ceny za każdą wynajętą dobę. Ale czy na pewno jest to najlepsze rozwiązanie? Porównajmy:
- Wynajem długoterminowy. Najbardziej popularna umowa w formie cywilnej pomiędzy właścicielem a wynajmującym. Określamy okres trwania umowy, warunki wynajmu oraz cenę. Ustalamy po czyjej stronie są koszty związane np. z ewentualnym remontem, mediami czy internetem i telewizją. Zazwyczaj właściciel pobiera również kaucje za ewentualne szkody wyrządzone w mieszkaniu. Musimy oczywiście zgłosić taką umowę do Urzędu Skarbowego i zapłacić podatek. Cena za wynajem uzależniona jest od kilku czynników: wielkości, standardu wykończenia, okresu trwania umowy i przede wszystkim lokalizacji. W Warszawie średnia cena wynajmu za 2-pokojowe 50 m mieszkania to ok 2 tyś PLN miesięcznie + czynsz. Łatwo policzyć, że daje to właścicielowi ok 65 PLN dziennie.
- Wynajem okazjonalny. Tutaj sytuacja wygląda trochę inaczej. Przede wszystkim wymaga od nas kilku dodatkowych czynności. Musimy umieścić nasze mieszkanie na stałe ofercie wynajmu. Pomagają w tym portale np. booking.com czy airbnb.com gdzie można w szybki sposób umieść ogłoszenie i dokonać rezerwacji naszej nieruchomości. Oczywiście za takie ogłoszenie będzie trzeba dodatkowo zapłacić w formie abonamentu lub prowizji od rezerwacji. Obsługa operacyjna mieszkania czy domu to również dodatkowa usługa na jaką musimy być przygotowani: sprzątanie po każdym gościu, wydawanie kluczy, pobieranie i zwrot kaucji, wystawianie faktur i paragonów czy konserwacja techniczna. I tutaj pojawiają się pierwsze problemy. Czy mamy tyle czasu żeby zajmować się tymi działaniami osobiście? Jeżeli nie to mamy do wyboru dwie dodatkowe opcje: zlecić część czynności komuś innemu np. sprzątanie czy konserwację lub podpisać umowę z profesjonalna firmą zajmującą się obsługą wynajmu okazjonalnego. Taka umowa zawiera szczegółowe warunki współpracy wraz z wynagrodzeniem obydwu stron umowy. Jest to najlepsza alternatywa dla osób, które nie chcą w ogóle zajmować się swoją nieruchomością, ale decydują się na model wynajmu krótkoterminowego. Rynkowo prowizja za taką usługę jest na poziomie 30%-40% przychodów. W zamian firma zajmuję się wszystkimi czynnościami związanymi z wynajmem. Przychód z takiej nieruchomości to rząd wielkość od 100 PLN do nawet 500 PLN za dobę w zależności od lokalizacji i okresu w trakcie roku. Można przyjąć, że atrakcyjny apartament np w Trójmieście czy w górach powinien przynieść średnio ok 7% zysku w ciągu roku. Warunkiem jest jednak przede wszystkim atrakcyjna lokalizacja i co bardzo ważne dodatkowe atrakcje z jakich gość może skorzystać.
W internecie bez trudno można znaleźć oferty zakupów apartamentów tzw. apart-hoteli , które są przeznaczone dla potencjalnych inwestorów. Deweloperzy chwalą się nawet gwarantowanym zyskiem przez 10 kolejnych lat. Jest to na pewno ciekawa forma inwestycji kapitału, ale warto zawsze pamiętać, że za taki apartament będzie trzeba zapłacić zdecydowanie więcej niż za “zwykłe” mieszkanie.
Autor
AG
Latest Posts
Czym jest wspólnota mieszkaniowa i o czym może decydować?
Wspólnota mieszkaniowa to taki szczególny podmiot prawny, który powstał obok społeczności spółdzielni mieszkaniowych wraz z prawem do stanowienia odrębnej...
Sprawdź jak uniknąć opłat podnoszących rachunki za prąd
Mimo zamrożonych cen energii elektrycznej, rachunki Polaków za prąd i tak wzrosły. To przede wszystkim zasługa wyższego podatku VAT, ale też niektórych...