Wyższe opłaty za eksploatację lokali przez koronawirusa?
Koronawirus wpłynął na nasze życie zarówno w skali mikro, jak i makro dotykając na równi tego, co prywatne, jak i publiczne. Zaczął ingerować w relacje społeczne, ekonomiczne i zawodowe. Pandemia przeobraziła nie tylko codzienne życie obywateli, ale także zmieniła sytuację większości gałęzi gospodarki. Na pewno ten szczególny czas uwrażliwił nas na potrzeby drugiego człowieka i uruchomił ogromne pokłady empatii oraz poczucia wspólnoty. Najbardziej widoczne są problemy w obszarze sprzedaży detalicznej, branży turystycznej, gastronomicznej, eventowej, czy sektorze usług kosmetycznych. Jednakże, jak uważa prezes NBP Adam Glapiński przyszłość nie jawi się w czarnych barwach.
Przyspieszenie wzrostu gospodarczego
Okazuje się, że nie jesteśmy skazani na negatywny scenariusz ekonomiczny. Jak prognozuje prezes NBP: „W drugiej połowie roku oraz w 2021 r. wzrost gospodarczy powinien przyspieszyć”. Będziemy musieli borykać się ze wzrostem bezrobocia, spadkiem konsumpcji, przejściowym pogorszeniem się sytuacji ekonomicznej wielu firm i spowolnieniem gospodarczym, co przyczyni się do zmniejszenia wpływów podatkowych do budżetu. Jednakże, jak zauważa Adam Glapiński: „Zdecydowana reakcja polityki fiskalnej wsparta przez odpowiednie działania po stronie polityki pieniężnej radykalnie zwiększają szansę na to, że pandemia będzie dotkliwym, ale jedynie przejściowym szokiem gospodarczym.”
Wyższe opłaty za najem lokali?
A jak na tym tle rysuje się sytuacja Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych? Wydaje się, że jest to branża odporna na kryzys. Czy grożą nam podwyżki opłat za lokale? Specjaliści w zakresie zarządzania nieruchomościami zwracają uwagę, że bez tarczy antykryzysowej dla tego sektora niedługo opłaty za lokale mogą wzrosnąć.
Tarcza antykryzysowa nie dla wszystkich
Spółdzielnie oraz Wspólnoty mieszkaniowe zaapelowały do rządu o stworzenie nowej wersji tarczy antykryzysowej uwzględniającej specyfikę branży. Jak podaje „Rzeczpospolita” w obecnej wersji przepisów ich zdaniem brakuje:
- rozwiązań dotyczących zwolnień podatkowych,
- umorzeń kredytów na modernizacje budynków,
- pokrycia części kosztów dezynfekcji nieruchomości.
Postulaty Spółdzielni i Wspólnot
Przedstawicielom Wspólnot i Spółdzielni mieszkaniowych zależy na zachowaniu aktualnych cen mediów, bez ryzyka niekontrolowanego wzrostu opłat w najbliższym czasie. Z pewnością pomocny byłby także zapis wprowadzający wakacje kredytowe od spłaty pożyczek i kredytów zaciągniętych na prace remontowe, jak np. docieplanie budynków, naprawę dachu lub montaż instalacji fotowoltaicznej.
Co zrobić z lokatorem objętym kwarantanną?
Zarządcy nieruchomości potrzebują także szczegółowych wytycznych dotyczących postępowania w sytuacji, kiedy mieszkaniec „ich” budynku zachoruje na COVID-19. Obecnie nie otrzymują informacji od sanepidu czy ktoś z lokatorów powinien być lub jest objęty kwarantanną czy nie.
Okiem zarządcy nieruchomości
Jak zauważa Arkadiusz Grala, licencjonowany Zarządca nieruchomości GRUPA AD-BUD: „W obecnej wersji „Tarczy antykryzysowej” brakuje rozwiązań osłonowych wspierających funkcjonowanie Wspólnot i Spółdzielni mieszkaniowych. Kondycja finansowa zarządzanych przez nas Wspólnot i Spółdzielni mieszkaniowych jest jeszcze dobra ale w związku z sytuacją pandemii musimy być przygotowani na to, że mieszkańcy obsługiwanych przez nas nieruchomości mogą mieć problemy z pracą, co może mieć przełożenie na brak możliwości regulowania przez nich opłat eksploatacyjnych i powstawania zadłużeń. Aby takie osoby wspomagać jesteśmy z nimi w bieżącym kontakcie i pomagamy im uzyskać możliwe ulgi lub dofinansowania. Sytuacja pandemii potwierdza twierdzenie, że dobry Zarządca zna mieszkańców obsługiwanych nieruchomości, stawia na długoterminową współpracę i jakość, a nie ilość.”
Źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/index%2C1%2C%2Cglapinski.html
W celu uzyskania informacji na ten temat skontaktuj się z naszym ekspertem Arkadiuszem Gralą, Zarządcą Nieruchomości GRUPA AD-BUD, tel. (22) 412 08 00, 502 645 220 | e-mail: arkadiuszgrala@ad-bud.pl
Arkadiusz Grala
Zarządca Nieruchomości nr 12290
Latest Posts
Czym jest wspólnota mieszkaniowa i o czym może decydować?
Wspólnota mieszkaniowa to taki szczególny podmiot prawny, który powstał obok społeczności spółdzielni mieszkaniowych wraz z prawem do stanowienia odrębnej...
Sprawdź jak uniknąć opłat podnoszących rachunki za prąd
Mimo zamrożonych cen energii elektrycznej, rachunki Polaków za prąd i tak wzrosły. To przede wszystkim zasługa wyższego podatku VAT, ale też niektórych...