Sposoby na śmieci pod drzwiami sąsiada
Co robić kiedy sąsiad wystawia notorycznie worki ze śmieciami na klatkę schodową? Wiele osób ma ten problem.
Oto trzy sposoby na walkę z uciążliwym lokatorem, o których mogą Państwo przeczytać na portalu haloursynow.pl, w artykule “Sąsiad wystawia śmieci na klatkę, zamiast je wynieść. Co robić?”
Co łączy brudne pieluchy, resztki jedzenia i waciki po zmywaniu paznokci? Odpowiedź jest prosta – brzydki zapach. Taki, którego nie lubimy czuć w swoim mieszkaniu. Niektórzy wychodzą z założenia, że w takim razie lepiej, aby worek z takim fetorem drażnił nozdrza sąsiadów i wystawiają go na klatkę schodową.
– Niedawno sprowadziło się młode małżeństwo i na początku było wszystko w porządku, teraz zaczęli wystawiać śmieci nie zważając, że śmierdzi, że szczury znowu mogą się pojawić – pisze pan Jan. – Zgłaszałem sprawę w administracji, ale bez reakcji. Co można z tym zrobić? Jak zmusić, aby sąsiedzi wynosili śmieci? – pyta.
Sposób pierwszy – rozmowa
Rozmowa to w dzisiejszych czasach już nieco zapomniany sposób komunikacji. Jakoś przestało wypadać się odzywać do obcych, a skoro sąsiedzi są nowi, to tym bardziej wydaje nam się, że nie wypada zwrócić im uwagi. Nic bardziej mylnego! Skoro oni każą nam “wąchać” swoje śmieci, my mamy prawo powiedzieć, co na ten temat myślimy.
Nie trzeba od razu pukać do drzwi z pretensjami. Może zagadać sąsiada lub sąsiadkę przy okazji i kulturalnie zwrócić uwagę, że korytarz jest przestrzenią wspólną i miło by było, gdyby ich worki zostawały po drugiej stronie drzwi. Nie wiadomo jaka będzie reakcja, ale warto spróbować.
W wersji dla bardziej nieśmiałych proponujemy zostawić na worku ze śmieciami kartkę z prośbą „Wynieś mnie proszę, bo czuć mnie na całym korytarzu” albo zwykłe „Prosimy nie zostawiać śmieci na klatce, sąsiedzi”.
Sposób drugi – daj znać administratorowi
Jak wynika z opowieści pana Jana, sąsiedzi swoim zachowaniem łamią regulamin porządku domowego, a mimo to administrator niespecjalnie przejął się sprawą, choć dbanie o porządek w budynku należy do jego obowiązków.
Jeśli nie skutkują ustne prośby kierowane do administratora, najlepiej zacząć wysyłać je w formie pisemnej, aby mieć później potwierdzenie zgłoszenia sprawy. Jeżeli forma pisemna nadal pozostaje bez odpowiedzi, można zgłosić sprawę do organu zatrudniającego administratora lub zarządcę nieruchomości.
Sposób trzeci – straż miejska
Za zanieczyszczenie wspólnej przestrzeni mieszkańcy odpowiadają przed spółdzielnią lub wspólnotą, więc straż miejska nie może ukarać nikogo za wystawienie worków ze śmieciami (o ile nie są wielkogabarytowe ani łatwopalne), ale może pomóc w inny sposób.
Jeśli sprawa była zgłaszana do administratora, a on nie zareagował, to może zostać on ukarany. – Wezwanie straży miejskiej nie spowoduje bezpośredniego ukarania osoby wystawiającej śmieci, ale może ona nałożyć mandat na administratora za niedopilnowanie porządku w budynku – mówi Jerzy Jabraszko, rzecznik Straży Miejskiej.
Źródło:
https://www.haloursynow.pl/artykuly/sasiad-wystawia-smieci-na-klatke-zamiast-je-wyniesc-co-robic,12354.htm
Arkadiusz Grala
Zarządca Nieruchomości nr 12290
(22) 412 08 00
502 645 220
arkadiuszgrala@ad-bud.pl
Latest Posts
Czym jest wspólnota mieszkaniowa i o czym może decydować?
Wspólnota mieszkaniowa to taki szczególny podmiot prawny, który powstał obok społeczności spółdzielni mieszkaniowych wraz z prawem do stanowienia odrębnej...
Sprawdź jak uniknąć opłat podnoszących rachunki za prąd
Mimo zamrożonych cen energii elektrycznej, rachunki Polaków za prąd i tak wzrosły. To przede wszystkim zasługa wyższego podatku VAT, ale też niektórych...